Afrofuturyzm we współczesnej sztuce – Afryka i diaspora

Zapraszamy na spotkanie w cyklu „Kultury i postaci Afryki”, które poprowadzi Patrycja Kozieł z zespołu Fundacji w czwartek 27 maja 2021 o godz. 19.00.

Afrofuturyzm to estetyka kulturowa, która łączy fantastykę, science-fiction, afrykańskie mitologie, historię, spekulatywną fikcję. Mimo że termin ten wywodzi się z kręgu społeczności afroamerykańskiej, obecnie jest powszechnie używany w odniesieniu do literatury, kina, muzyki i sztuk wizualnych, które eksplorują doświadczenia zarówno Afrykanów, Afroamerykanów, jak i przedstawicieli afrykańskiej Diaspory. Afrofuturystyczna przestrzeń wyobraźni kształtowana jest przez licznych artystów i artystki, takich jak: Wangechi Mutu, David Alabo, Pamela Phatsimo Sunstrum, Eddy Kamuanga Ilunga, Emo de Medeiros i Osborne Macharia. Pamela Phatsimo Sunstrum nazwała swoją afrofuturystyczną strategię malarską „polityczną taktyką restrukturyzacji doświadczeń afrykańskich poprzez wyobrażenie sobie nowej afrykańskiej przyszłości”.

W trakcie spotkania przyjrzymy się, w jaki sposób artyści kreują techno-utopijne wizje przyszłości, ilustrując ziemską i kosmiczną egzystencję i wydobywając jednocześnie wiedzę o przodkach, mitologię i kosmologię.

Prowadząca: dr Patrycja Kozieł – afrykanistka, portugalistka, adiunktka w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. Trenerka w Fundacji TWIGA i Fundacji dla Somalii.

DANE DO LOGOWANIAhttps://zoom.us/j/96435155621…
Meeting ID: 964 3515 5621Passcode: 610304

Spotkanie organizowane w ramach segmentu Kultura Otwartości Staromiejskiego Domu Kultury.