Tunezyjski rap: od marginalizacji do popularności

Zapraszamy na spotkanie w cyklu „Kultury i postaci Afryki”, które poprowadzi Samir Saadi z zespołu Fundacji 25 maja 2021 o godz. 19.00.

Koniec 23-letnich rządów Ben Alego. Cztery tygodnie protestów, które zmusiły rządzącego twardą ręką prezydenta do ucieczki z kraju, to rewolucja w Tunezji na przełomie lat 2010-2011. Rewolucja przeciwko bezrobociu, biedzie i brakowi poczucia godności obywateli. Rewolucja, w której ogromną rolę odegrała muzyka, szczególnie tunezyjski rap. Rap był głosem młodzieży, ich sposobem na komunikowanie się z władzami w trakcie rewolucji i już po niej. Między innymi dzięki takim raperom jak El General, Psycho M, Klay BBJ, Weld el 15, Kafon, wielu obserwatorów i komentatorów wydarzeń politycznych nazywa rewolucję w Tunezji rewolucją rapową.

Czy mają rację? W jaki sposób rap tunezyjskiej młodzieży mógł przyczynić się do sukcesu rewolucji w tym kraju w 2011 roku? Czy popularność rapu w Tunezji skończyła się wraz z zakończeniem rewolucji? Czym jest rap „dozwolony”, a czym rap „zakazany”?

O tunezyjskiej rewolucji, roli rapu w jej przebiegu oraz przemianach, jakim uległa ta muzyka na skutek wydarzeń polityczno-społecznych, opowie Samir Saadi, Tunezyjczyk mieszkający od ponad 10 lat w Polsce, aktywnie działający w warszawskich NGO-sach, współzałożyciel Jasmin – Stowarzyszenia Przyjaciół na rzecz Współpracy Międzykulturowej i członek Rady Fundacji Twiga.

DANE DO LOGOWANIA
https://zoom.us/j/96946249743…
Meeting ID: 969 4624 9743
Passcode: 426509

Spotkanie organizowane w ramach segmentu Kultura Otwartości Staromiejskiego Domu Kultury.